Тема заходу. Вишиванка - гордість
українця
Мета: збагатити знання учнів про один із національних символів українську вишиванку; розвивати пізнавальний інтерес до народних традицій, звичаїв;
виховувати національну свідомість, прагнення пишатися своїм народом,його
самобутньою, багатою культурою.
Хід заняття
Що таке
Батьківщина?
За віконцем
калина,
Тиха казка
бабусі,
Ніжна пісня
матусі,
Дужі руки у
тата,
Під тополею
хата,
Під вербою
криниця,
В чистім полі
пшениця…
-
Яку
картину уявили ви, діти? ( нашу рідну
домівку…рідну Україну)
2.
Розкриття теми заняття
- А з чого для вас починається Україна?
Учень1: Це та стежина, що я ранком в школу нею йду. Це вулиці
і будинки мого рідного села, це голубе плесо ставка і всі ті кущики і дерева,
що разом зі мною співають пісню мого дитинства.
Учень
2: Це мама рідна – найближчий
порадник, вишитий рушник, а на тім рушникові- святая святих кожної сім’ї- хліб свіжий.
Учень
3: Мама вишиває на білому
полотні зелений барвінок, чорнобривці, сині волошки. Навіть маленьку
качечку-вутінку вишила.
-
Що
це буде, матусю?
Мама: - Українська святкова сорочечка.
-
Чому
українська?
-
Бо
вишиваю такі квіти, які ростуть на нашій землі. А земля наша зветься Україною.
І ти – маленький українець.
-
А
ви, мамо?
-
І
я українка, і татко, й бабуся, й дідусь. Ми – українського роду і любимо нашу
землю, нашу мову, наші квіти.
Вишиванку я візьму, швидко одягнуся
І піду обніму я
свою матусю.
3.
Повідомлення теми
- Саме про промисел вишивання, про українську вишиванку – стародавню і
вічно молоду, прекрасну й символічну, в яку вкладена часточка серця
вишивальниці - майстрині, - у нас піде розмова.
4.
Цілевизначення:
Для нашої роботи я пропоную такі завдання:
·
Дізнатись
про історію вишиванки;
·
Дослідити роль вишиванок в українських обрядах;
·
Познайомитись
з використанням символів на вишиванках;
·
Поглибити
знання про вишиванку як оберіг.
·
Познайомитись
із вишивальними традиціями у наших родинах.
·
Доторкнувшись
до прекрасних традицій наших предків,
стати добрішими, мудрішими, відчути себе українцями
-
А які цілі найважливішими ви вважаєте для себе?
Сподіваюсь, наша
розмова вийде пізнавальною та цікавою і дозволить вам ще більше пишатися нашим
українським народом, нашою самобутньою культурою.
5.
Основний етап
а)
бесіда «Вишивання – народний промисел українців»
«Асоціативний кущ».
-
Які
асоціації виникають у вас, коли чуєте слово «вишиванка»?
(сорочка,
рушник, скатертина, мама, Україна, калина, любов…)
На
дошці
-
Так,
це наша традиційна вишивана сорочка, або рушник, або скатертина. Отже, це
виріб, оздоблений українською вишивкою.
б) екскурсія у
«Сімейний музей» ( проект)
А
чи люблять вишивати у вашій родині ? Чи є у вас вишивки? вишиває? Зараз ми
побуваємо у сімейному музеї
Рибалкіної Христини .
в) дослідження
історії
Українська вишивка
- один з видів народного декоративного мистецтва. На яких матеріалах зображують
вишивку?
( на тканині, полотні, іноді на
шкірі)
-
Як
ви думаєте, коли виникла українська вишивка?
Історія вишивки дуже давня. За свідченнями науковців,
вишивки були відомі ще в II ст. до нашої ери. Сорочки-вишиванки давніх українців
згадуються в творах ще XI-XIIст. Відомо, що ще тисячу років тому в Київській Русі
існувала перша вишивальна школа, організована сестрою Володимира Мономаха-
Ганкою, де дівчата вчилися гаптувати золотом та сріблом.
А вишиванки епохи
козаччини, яким близько 300 років і більше, збереглися до наших часів. Як ви
думаєте, де можна побачити ці вироби?
( у історичних та
краєзнавчих музеях)
Так українська вишивка набула неабиякої популярності,
якої не втратила і до тепер. Як ви
думаєте, чому?
-
Вишиваючи,
кожна майстриня вкладала у виріб всю свою любов, майстерність і зображувала на
ній відповідні знаки.Справді, це не просто дивовижно красиво. Кожен вишиваний
виріб, кожен візерунок – символічний.
-
Ось,
наприклад, що дізнались наші дослідники про візерунки на сорочках:
-
Виступ групи дослідників:
1
учень: Українська
вишивка - це плід складної і клопіткої праці, яка наповнена величезною палітрою
кольорів і сакральних орнаментів. Геометричні орнаменти зберігають у собі
багато таємних символів, тісно переплітаючись з слов’янською міфологією.
Геометричний орнамент це один з найпоширеніших видів вишивання. Для нього
характерні ромби, кружальця, хрести, лінії, зигзаги. Крім того популярні
символи «каракуль» і знак « безконечник». Візерунок сонце зображували
восьмикутним квіткою або розеткою. А ось візерунок води - схожий на скрученого
вужа. Візерунки виконані хрестиком і з зображенням міні свастики це рухи за
сонцем, яке символізує добро, і служить захистом від злих сил. Вишиванка
прикрашена ромбом з крапкою посередині - це символ родючості і чоловічої сили.
2
учень: Рослинні
орнаменти на вишиванці мали продемонструвати красу природи. Найпоширенішими
рослинними орнаментами в українській вишивці є такі мотиви: «калина», «дубове
листя», «виноград», «барвінок», «хміль» і багато інших. Візерунок калини на
вишиванці символізував безсмертя роду. Візерунок дуб вишивали тільки на
чоловічих сорочках. Вишиванка з цим орнаментом була магічним оберегом, живила
чоловіка силою українського роду. Виноград - це радість і краса сімейного
життя. Червоний мак захищав господаря від будь-якого зла, а ось хміль означає
любов і молодість.
3 учень: Третій вид орнаменту тваринний або зооморфний.
Найчастіше на вишивку наносили зозулю, рибу, зайця,сову, метелика або півня.
Зооморфні орнаменти можна побачити в сукупності з різними химерними
сплетіннями.
Учитель Сьогодні любо глянути на діток у класі. А хто готував вам, діти, ці
сорочечки?
(Пісня « А сорочка
мамина біла біла»)
Г)
обговорення у дружньому колі
-
І справді, вишиваючи сорочку своїй дитині, мама
хотіла перш за все захистити своє дитя, оберегти від зла. Послухайте, яку
легенду приготувала сьогодні Настя.
(Звучить легенда)
-
Які
виникли думки і почуття?
-
Якою
була матір?
-
Що
захистило людей від біди?
-
І
не дивно, адже найпоширенішим видом вишивання хрестик , а крім нього ще вишивка
гладдю , бісером та стрічкою. Ось погляньте.
В Україні на
державному рівні розпочато відродження
вишиванки. Свідченням того є День вишиванки, який ми відзначаємо, у якому
беремо участь 21 травня. Ми переважно
одягаємо вишиванку у святкові дні. А наші предки оздоблювали вишивкою сорочки і
буденні, і святкові .
У глибокій пошані була вишиванка у сміливих захисників
України – запорозьких козаків .
д)
проблемне дослідження
-
Чи
звернули ви увагу, що серед білих сорочок є сорочка іншого кольору?
-
Чи
знаєте ви щось про історію таких сорочок?
Ось Захар розповість нам про неї.
-А яке свято ми відзначали 14 жовтня?
Покров Пресвятої Богородиці, День захисника Вітчизни,
День козацтва.
Ми пишаємось, що ми – нащадки козаків – мужніх оборонців
рідної землі. У своїй звитяжній боротьбі вони, знаючи зміст вишиваних
орнаментів, використовували вишивану сорочку як оберіг від наглої смерті.
(Перегляд
музичного ролика «Вишиванка»)
е)
Коло ідей. Обговорення ролика.
Учителька . Здавна вважалось, що вишивка благотворно впливає на
характер людини, виховуючи такі риси, як терпіння, вправність, майстерність,
художній смак. Але ще в більшій мірі цей вид рукоділля відтворює душу і
характер жінки, бо у вишивку вона вкладає свої почуття та мрії, щоб принести
радість собі та людям. Дівчина мала вишити милому сорочку, хустину, весільні
рушники. В народі кажуть: «Хата без рушників,- що родина без дітей».Хліб і
рушник – одвічні людські символи.Хліб-сіль на вишитому рушнику були високою
ознакою гостинності українського народу.
є) створення колективного творчого панно «Візерунок на
рушнику»
(
учні по черзі прикріплюють до білого полотнища символи та коментують)
1 учень: Калина – це дерево нашого українського роду.
Колись, у сиву давнину, вона пов’язувалась з народженням Всесвіту. Тому і назву свою має
від назви Сонця – Коло. Ягідки калини червоні,то вони і стали символом крові та
невмирущого роду.
2 учень: Калина в парі з дубом – це поєднання символ сили
і краси. Але сили незвичайної, невмирущої. Дуб – священне днрнво, - він
уособлював Перуна, бога сонячної енергії розвитку життя.
3 учень: З давніх-давен в Україні святили мак, обсипали
захищає від усього зла.
4 учень: На рушнику моєї бабусі вишитий виноград.
Символіка винограду розкриває нам радість і красу створення сім’ї.
Сад-виноград - це життєва нива, на якій
чоловік є сіячем, а жінка має обов’язок ростити і плекати дерево їхнього роду.
5 учень: Птахи – то символи людських душ. З великою любов’ю наш народ ставився до ластівки – вірної супутниці
людської оселі. Ця пташечка несе добру звістку. Саме вона турбується, щоб
людина не пропустила благословенної пари для створення сім’ї та зміцнення господарства.
6 учень: Лебеді на рушнику – символ вірності, адже
відомо, що вони обирають собі пару назавжди.
Як реліквія родини передаються рушники від мами до доньки
багато поколінь. Зберігають їх і
передають своїм нащадкам як знак єдності родини.
(
Вірш « Рушник єдності»)
Скільки всіх рушників в Україні,
Не злічити нікому повік!
Тільки цей наш рушник – він єдиний!
Поєднав Схід і Захід навік.
Сотні голок його вишивали
Берегинь – українських жінок.
Стоголосії пісні співали,
Вишивали калини вінок.
Тож ми горді за тебе, Вкраїно,
Цей рушник – це безмежна любов.
І серця наші б’ють воєдино,
Наче срібнії двони церков.
Простягнися ж рушник до вкраїнців
В найглухіші куточки землі.
Хай народ прокричить: ми єдині!
Сила й міць – обереги твої!
Учителька.
Від Заходу й на Схід лине рушничок єдності. Адже дуже
вболіваємо ми за наших рідних побратимів, котрі боронять нашу неньку – Україну
на Сході, де нині тривожно.
ж)
колективна творча справа
-
До
виховної години я просила вас оздобити візерунками-оберегами рушнички, які
могли б зігріти серця воїнам-атовцям. Робота ваша була колективна. Кожна родина
вдихнула у цей виріб свою любов, майстерність та виіння.
-
Які
слова ви хотіли б передати нашим захисникам з цим рушничком-оберегом?
(
Розповіді учнів)
Учителька . Готуючись до заняття, я натрапила на сайт «
Жінка-Берегиня – воїнам АТО» , на якому висвітлені вишивані роботи, а також слова подяки воїнам
від жінок з усіх куточків України. Ми можемо долучитись до цієї благородної
справи.(сайт). У мене на столі адреса сайту. Можете скористатись
Заключне слово вчителя . У одній мудрій книзі я прочитала таку оповідь
Один чоловік запитав Мудреця: - Що таке Рай і пекло?
Мудрець відповів: - Ти ще не доріс до того, щоб
усвідомити це.
Тоді розлючений молодий чоловік вийняв шаблю і хотів
вбити мудреця за зневагу до нього.
Мудрець сказав:- Ось це і є пекло.
Нехай вистачить
нашим людям мудрості зберегти українську землю від пекла, даруючи їй рай миру і
щастя . І тоді ми будемо гордитися українською піснею, українською вишиванкою,
тим, що ми – українці.
Пісня про
Україну
6.Підсумок заняття Чи справдились ваші очікування ?
Немає коментарів:
Дописати коментар