Конспекти уроків

Додаток 1.1
«Я у світі», 4 клас
Тема.  Можливості людини. Постаті, що подолали життєві труднощі
Мета: поглибити і розширити знання дітей про можливості людини, вчити відстоювати власну позицію, висловлювати думки  , прищеплювати  відповідальність, ініціативність навички самоосвітньої діяльності
           формувати соціальну , комунікативну , громадянську компетентності.
           виховувати ціннісне ставлення до себе, людей, життя  .
Тип уроку: урок – дослідження
Типи проектів: творчий, дослідницький
Обладнання: проекти учнів, мультимедійний  проектор,  картки .
                                     Хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування
         Думай, прагни,живи!
         Розум, увагу, прояви.
         Активним і уважним будь
         Про старанність не забудь!
-         А що з перерахованого берете для себе на  урок  ви?
ІІ. Мотивація . Актуалізація суб’єктного  досвіду.
-         Діти, уже хотіла зайти до класу, коли помітила біля дверей пакунок з написом «Скринька допитливих. Поміркуймо». Спробуємо разом , як гадаєте?
    «Скринька допитливих»
( учні почергово дістають запитання і висловлюють свою думку)
v Назвіть свої мрії. Які з них матеріальні, а які — нематеріальні?
v Яку найважливішу для себе мрію ви обрали?
v Що необхідно зробити для її виконання?
v Чи варто жити надією, і чому?
v Як людині навчитися сподіватися?
v Які надії і мрії допомагають людині стати кращою?
v Чи є у людей спільні мрії і надії?
v Назвіть, які надії є у членів вашої сім’ї, учнів вашого класу, людей, що живуть у вашому місті або країні, всіх людей планети.
v Які якості допомагають людині не втрачати надію?
v Що означає вислів: «Надія вмирає останньою»?
v Що означає «виправдовувати чиїсь надії»?
 Підсумок етапу, визначення проблеми
-         Отже, дякую вам за гарні думки, хоча на деякі запитання відповісти було непросто. Чи не так?
-          Непросто це , діти, інколи і дорослим. А нам з вами, можливо, допоможе  сьогоднішній урок.
ІІІ.  Повідомлення теми. Цілевизначення.
-         Ми будемо говорити про можливості людини. Про життєві випробування, стійкість та надможливості. А які цілі на сьогоднішній урок ставить кожен з вас?
  ( спільно визначають цілі)

ІV. Цілереалізація
         1. Аналіз ситуативних проблем
         — Як ви вважаєте, чи може кожна людина жити так, як вона хоче, і що для цього потрібно? (Людина може запланувати своє життя, визначивши мету існування, обрати шлях її реалізації. Усе залежить від характеру людини, її вольових зусиль. Щоб жити так, як хочеш, необхідно вміти долати перешкоди, труднощі. Замало одного лише бажання хотіти, потрібна ще й праця, боротьба, щоб чогось досягти...)
         — А що складніше й важливіше — будувати життя чи пристосовуватися до нього? (Звісно, складніше й важливіше будувати життя, а пристосуватися — легше та простіше, але це нецікаво...)
         — Чи хочете ви стати «видатною людиною», «зіркою», «жити щасливо»? (Напевне, кожному із нас хочеться жити щасливо. Тому дуже часто, вітаючи одне одного з тим чи іншим святом, ми бажаємо найперше здоров’я та великого щастя.)
         — А який зміст ви вкладаєте в поняття «жити щасливо»? (Жити щасливо — це коли тебе поважають люди, коли в тебе є вірні друзі, коли на землі панують любов і злагода між людьми...)
     - А,  може,  жити щасливо –  це так…
       2. «Займи позицію» ( на основі запропонованої ситуації учні висловлюють думки і займають певну позицію)
               Вірш - жарт
                                  Петрусь ходив і бурмотів:
                                  Сьогодні я робив , що хотів!
Що ж ти хотів? — спитали в нього.
                                Та я хотів, щоб не робить нічого.
— Чого ж хотів Петрусь?
— Чи гарне було його бажання? Чому?
— Чи завжди ви робите те, що хочете?
— Чи можемо ми завжди робити тільки те, чого ми хочемо?
  -  Що було б, якби кожен робив тільки те, що він хоче? (Наприклад: ми прийшли до школи, а вчитель саме у той час захотів почитати журнал, піти у кіно, поїхати на екскурсію; ми пішли купити хліба, а пекарям захотілося випікати лише тістечка, печиво, торти.)
-  «Хочу» — це бажання. Але у людей є певні обов’язки, виконання яких допомагає іншим задовольняти свої бажання, потреби. Трапляється так, що деякі наші бажання важко здійснити, бо вони суперечать бажанням інших людей або спільним бажанням групи (сім’ї, класу тощо). Наприклад, що робити, коли хочеться бавитися у дворі, а мама просить допомогти прибрати у квартирі, піти до крамниці тощо?
3. «Гронування»  до поняття «життя»
Скласти семантичну карту до слова «життя» за запитаннями

ЖИТТЯ

З користю для інших людей

Як потрібно прожити життя?

Змістовнимцікавим



Яким має бути  життя людини?

Корисним

Стати гарним фахівцем

Створити  гарну сім’ю

Щасливим,
радісним
 

4. «Коло ідей»
Запитання для обговорення
       Як розпорядитися своїм життям?
       Які найважливіші речі існують у нашому житті, на які варто витрачати свій час, сили, інші ресурси?
        Чи не буває у житті, що людині здається , ніби виходу немає, навколо лише проблеми та неприємності?
 5. Демонстрація  учнівських  проектів
    1.  На початку уроку ми обговорювали вислів «Надія помирає останньою». А до сьогоднішнього уроку ви готували проект «Вони не скорилися долі». Зараз ми познайомимось із результатами вашої роботи.
         1.1Перегляд відео «Вони не скорилися долі»  (інтервю з героєм)
                1.2.Демонстрація проекту -книги «Вони не скорилися долі»
    2. Обговорення проектів.
   3. Самооцінювання та оцінювання.
   4. Висновок
V. Включення в систему знань і повторення
1. Дерево рішень
§  Як ви вважаєте, чи потрібно мати мету у своєму житті? Чи є мета життя у   вас?
§   Якщо у людини є мета, їй важче або легше живеться?
§  Що означає « висока мета»?
§  Чи є серед ваших друзів люди, які знають мету свого життя і прагнуть її досягти?
§  Як ви вважаєте, у якому віці людина повинна замислюватися про мету в житті?
§  Чи може людина мати багато цілей у житті?
        
VІ. Рефлексійно – оцінювальний етап
 1.Незакінчене речення
Продовжіть речення: «Життя людини — найцінніший скарб, тому…»
2.. Чи справдились ваші очікування?

 3. Чию роботу ви б відмітили?

4. А яке, на вашу думку головне досягнення сьогоднішнього уроку
  ( хтось повірив у себе, хтось змінить своє ставлення до інших людей)
VІI. Домашнє завдання

§  Поділитись з батьками почутим на уроці.
§  Записати розповідь когось з рідних чи близьких, про складну ситуацію у житті і те, що допомогло їм знайти вихід.


Методичний паспорт проекту

Назва проекту: . Постаті, що подолали життєві труднощі
Тип проекту:  дослідницький, творчий.
Навчальнi предмети: «Я у світі»
Клас: 4 клас
Кiлькiсть учнів: 27 учнів.
Мета: 
навчальна:
розвиваюча:
розвивати спостережливість,  критичне мислення,
виховна:
виховувати ціннісне ставлення до життя
Очікувані результати:
§  учні навчаться планувати свій час;
§  навчаться створювати продукти проекту згідно критеріїв;
§  здобувати інформацію з різних джерел;
§  аналізувати, систематизувати та представляти отриману інформацію
§  навчаться проводити цільовий або ефективний пошук в мережі Інтернет;
§  отримають досвід публічного виступу під час захисту проекту,
§  навчаться переносити наукові методи пізнання (аналіз, синтез, оцінювання), відпрацьовані під час роботи над проектом, на навчальну та суспільну діяльність;
§   учні набудуть навички давати творчу оцінку результатам проектної діяльності та власним навчальним досягненням.
Матерiалъно-технiчне, iнформацiйно-технiчне та методичне забезпечення: мультимедійний проектор, відеокамера, компютер, Інтернет - ресурс
Форма представлення кiнцевого продукту
 - відеоінтерв’ю з героєм
 - книга




Природознавство,  4 клас                                                      Додаток 1.2
Тема. Збережемо природу України разом
Мета: поглибити і розширити знання дітей про роль природи, її вплив на  людину, про необхідність збереження і охорони природного  середовища;
             формувати ціннісне ставлення до природи ( підвести дітей до усвідомлення необхідності зберігати і примножувати природні багатства, раціонально їх використовувати);
Тип уроку:    комбінований.
Обладнання: фізична карта України, картки з завданнями, дитячі проекти,
          мультимедійний  проектор,  фільм «Чорнобильська трагедія»

Епіграф уроку : Я зірвав квітку – і вона загинула,
                                        Я спіймав метелика
                                      І він помер у мене на долоні,
І тоді я зрозумів,
Що торкнутися краси
Можна тільки серцем.

І. Організація класу. Емоційне налаштування
              А чому так радість сяє
              У очах моїх діток?
              Бо дзвіночок нас скликає
              На улюблений урок.
              Там крокуємо степами,   
              Там ми плаваєм морями,
              Там вчимось гриби збирати,
              Там ми ходимо в Карпати.
ІІ. Читаємо книгу природи (фенологічні спостереження)
- Який сьогодні день? Місяць?
- Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
- Яким був його напрямок?
- Якою є сьогодні температура повітря?
- Чи були опади?
- Які цікаві зміни ви помітили сьогодні?
- Що добре ви зробили для природи? А якщо лише не зашкодили, то це мало чи багато?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
1.     Актуалізація досвіду
1.1.         Асоціативний кущ.
-         Які асоціації у вас викликає словосполучення…             
                                     

                             Природні багатств
  - Чи вважаєте ви природні багатства України безмежними? Чи загрожує їм небезпека? Яка?   Так, усі ці природні багатства ми повинні охороняти, берегти. Тому й попрацюємо сьогодні на тему: «Охорона природи України».

2. Створення проблемної ситуації
-   В зоопарку міста Лейпцига (Німеччина)  відвідувачів  зустрічає  напис на  клітці «Найстрашніший звір у  світі» і в ній лише дзеркало. Чому? Кого бачать люди?  Чому  людину  назвали  найстрашнішим звіром у світі?

3 .Цілевизначення       
  
  Що ви  очікуєте  від  сьогоднішнього  уроку?
     (Складання  дерева очікувань)
4.   «Коло ідей»
     Що означає, на вашу думку, берегти природу?
5.    Аналіз змісту  епіграфа уроку.

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Вступне слово учителя.
       На всіх стадіях свого розвитку людина була тісно повязана з навколишнім середовищем. Але з тих пір, як зявилося багато машин і механізмів, небезпечне втручання людини в природу різко посилилося. Це може спричинити глобальну катастрофу.
    На орних землях усе частіше будуються міста й заводи. В атмосфері над містами з’явилися оксиди вуглецю, азоту та інші шкідливі речовини.
    Відбувається забруднення стічними водами з промислових і комунальних підприємств великих і малих річок, озер, прибережних морських вод.  Є на землі українській криниці. стежки до яких поросли бурянами, замулюються в них віконця – джерельця. ніхто не бере з них воду. Обходить їх стороною і людина. і тварина. Чому ж так? Бо вода з тих криниць несе хвороби і смерть.
   Є така земля. яка, земля, яка отримала сумну й тривожну назву –  Чорнобильська зона. 26 квітня 1986 р. сталося лихо аварія на Чорнобильській атомній станції. Радіація омертвила землю, ліс, воду. Люди змушені були залишити свої домівки й усе, що в них було і переїхати жити в інші місця.      Природа. як поранений птах. кричить, прохає людей допомогти їй.
Памятайте, що кожна зламана гілка, кожна зірвана квітка, кожен спійманий метелик, зруйнований мурашник, забруднене джерельце – це болюча рана, яку ви завдаєте природі.
2.Перегляд  та обговорення  уривка  з фільму «Чорнобильська трагедія».
3. Групові  міні -  проекти
  - Учні опрацьовують матеріали з карток і  готують постери, заповнивши запропоновані рубрики у групах «Зоологи», «Біологи, «Екологи».
4. Обговорення представлених результатів на основі схеми
5.Фізкультхвилинка.
6. Робота з термінами
   Одним із шляхів збереження приПриродоохоронні території – це ділянки землі чи водного простору, на яких відбувається охорона всієї природи або окремих її компонентів.
7. Презентація дитячих проектів.
    - Діти , ми можемо багато говорити про потребу у збережені природних багатств, а проте головне – діяти. Ви готувались до сьогоднішнього уроку і маєте бажання представити свої результати.
7.1. Екологічні газети  «Природні заповідники заповідник» ( інформаційний проекти)
Діти розповідають цікаву інформацію про заповідники, рослин і тварин Червоної книги України, що знаходяться під захистом в заповіднику.
     7.2. Буклет « Ми потребуємо допомоги. Сторінками Червоної книги»
  Діти  узагальнили цікаву інформацію про  тварин,  які  занесені до Червоної Книги України, демонструють малюнки із зображенням тварин, які малювали самі.

      7.3. Альбом « Допомога природі власними руками»
 Звіт про виконану роботу, яку виконали учні власноруч: насадження дерев, догляд за рослинами та тваринами, прибирання сміття в лісі.
  ( учениця презентувала фото колаж про те, як під час поїздки до лісу разом з батьками організували трудовий десант
1.                Обговорення, само – та взаємооцінювання проектів.
2.                Висновок

      ( зробити висновок про те, яка з форм  охорони природи є найважливішою і чому)

Національні парки

очисні споруди

Заповідники

діяльність кожної людини

Заказники

Охорона природи

Червона книга
 
V. Рефлексійно – оцінювальний етап
- Чи справдились ваші очікування від уроку?
- Що найбільше запамяталось?
- Що найбільше вразило?
VІ. Домашнє завдання.
 Малюнок на тему « Улюблений куточок природи»
. Заплануватиз сімєю важливу і реальну справу збереження природи






Природознавство, 4 клас                                            Додаток 1.3
 Тема. Водойми України
Мета:  познайомити учнів із поняттями водойми, джерела, озера, болота,      моря   та їх значення в житті людини;
              розвивати навчальну, інформаційну  компетентності:уміння  спостерігати, робити висновки, узагальнювати; вчити  працювати з картою.
             виховувати  ціннісне ставлення до природи, рідного краю.
Тип уроку :урок вивчення нового  дослідження
Типи проектів: інформаційний
Обладнання: фізична карта України, ілюстрації, схеми, мультимедійний 
                      проектор.    

                                           Хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування
1. - Руки?      ( На місці)
   - Ноги?      ( На місці)
   - Лікті?      ( Біля краю)
   - Спина?    ( Пряма)
   - Вперед дітвора!
2.Хвилинка  спостереження.
1. Синоптики вітають усіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні і повідомляють:
- У західних областях України, а саме в селі Велика Омеляна
     температура повітря -
      вітер -
      небо –
     опадів -
            2. Протягом тижня переважала похмура погода, опади короткочасні, вітер                 помірний температура повітря вдень - плюсова, вночі - часом був мороз. Тривалість дня все скорочується, а ночі – продовжується.
       - Що ми можемо сказати про працю людей? Так, для людей настала пора відпочинку. Городні та садові турботи позаду. Хіба що готувати господарський реманент.
 -  Щиро дякую за повідомлення. Погода сприятлива. Отже, подаруйте один одному посмішку, всім гарного настрою .
                                Все невідоме є таким цікавим:
    Поля і луки, ліс непрохідний.
     Всі таємниці скоро розгадаєш,
          І світ великий до глибин пізнаєш.
.
ІІ. Мотивація. Актуалізація суб’єктного  досвіду
 Нещодавно ми розпочали вивчати новий розділ  «Природа України».
  А як ви думаєте, чи багато ми вже знаємо про природу України? Давайте перевіримо свої знання за допомогою природничого диктанту. Пропоную обрати будь-яке речення, що найбільше сподобалось і закінчити його.
Природничий диктант «Незакінчене речення».
1).Територія суші, що має рівну поверхню це_______________(рівнина).
2).Рівнини поділяються на ____________(низовини і височини).
3).Низовини позначають на карті______________(зеленим кольором).
4).Височини позначають на карті___________(жовтим і світло коричневим).
5).На півночі України розташована___________(Поліська) низовина.
6).На Поліській низовині більше____ озер, серед яких найбільше___________(Світязь).
7).Південь України займає__________(Причорноморська) низовина.
8).Гори це___________(ділянки земної поверхні, що високо підняті над рівнинами).
9).Гірський хребет це_________(ряд гір).
   Постановка проблеми
-  Чи не залишилось запитань, на які не відповіли?
-  Чи можево ви випустили запитання 6?  Чи готові ми дати відповідь на нього?
- А що ви знаєте про водойми України?
-  Чи хочете дізнатись більше?
ІІІ. Постановка цілей уроку. Актуалізація і фіксація. Побудова проекту ускладнень, подолання ускладнень
-         Отже , тема сьогоднішнього уроку «Водойми України».Сьогодні ми спробуємо дати відповідь  на запитання: «Чи можна назвати світ водойм України різноманітним?»._
 А тому пропоную вам сьогодні розглянути:
- які водойми є на суші;
- яку будову мають водойми і як вони утворюються;
- які водойми є на території України, де вони розсташовані;
 А чого б хотіли досягнути ви?
ІV.Цілереалізація
 1.Робота з підручником.
 Прочитаємо текст в підручнику . Зверніть увагу на схему на дошці. Вставте пропуски.
            Водойми
Картки

штучні

Природніприродн  

природні

джерела

ставки

Озера

Річки

моря

болота

-          
-         Отже, ми уже маємо уявлення про різноманітність світу водойм, проте можемо дізнатись більше за допомогою проектів  наших товаришів
2.     Презентація інформаційних  проектів
І група « Річки України»
Слайд. – Все живе на Землі потребує води.
                   Кожна її краплина є цінним скарбом природи.
Слайд. – Випадаючи опадами на сушу, вода легко проходить крізь пісок і
                 грунт, але затримується шаром глини. Так утворюються грунтові
                 води.
Слайд.- Підземні води не залишаютьсянерухомими. Вони рухаються  
підземними струмками і виходять на поверхню. Місце, де виходить
 вода називають джерелом.
Слайд. – Джерела утворюються в тих місцях, де шлях підземних вод
                перетинають яри, балки, горби або річки.
Слайд. – Там, де є джерела, водойми завжди поповнюються чистою водою.
Слайд. – Річка – це постійний потік води, який тече в заглибині.
Слайд. – Заглиблення, по якому тече річка, називається руслом.
Слайд. – Місце, де починається річка, називається витоком.
Слайд. – Річка може витікати з джерела,болота, озера, брати початок із
                гірських льодовиків.
Сл Місце, де річка впадає в іншу річку, озеро, море або океан
                Називається гирлом.
Слайд. – Більшість річок, які мають притоки, тобто інші річки,  впадають
                 у головну річку.
Слайд. – Річка має лівий і правий береги. Щоб визначити їх, треба стати
                за течією.
Слайд. – В Україні 14 великих річок, 123 середні, 4 тисячі малих.
Слайд. – Дніпро – найбільша річка України і третя за величиною в Європі.
Слайд. – Ось так протікає Дніпро по території України.
Слайд. – Найбільші ліві притоки Дніпра – Десна, Сула.
Слайд. – Найбільші праві притоки – Прип’ять, Тетерів, Інгулець.
                Всього Дніпро має майже 1500 приток.
Слайд. – Бере свій початок у Карпатах і впадає у Чорне море Дністер.
Слайд. – На півдні України впадає у чорне море Дунай.
                На території Рівненщини найбільшими річками є Горинь і Устя.
             ІІ група  - «Озера та моря»
  Слайд.Озеро – це водойма, яка утворилася в природній ( западині) на поверхні землі.
   Слайд.На Україні налічується понад  10 тисяч  озер 30 з них є великими.
    Слайд.На Поліській низовині біьше  30  озер, серед них найбільше – Світязь.
   Слайд.Найвідоміше озеро Карпат-  Синевир . Воно знаходиться на висоті 1000м.
   Слайд.Найбільші за площею прісні озера – Ялпуг і Кагул.
Слайд.Озеро, з якого видобувають кухонну сіль називають Сиваш
Слайд.В Україні болота поширені на Поліській низовині.
     Слайд. – Море – частина океану, яка заходить у сушу.
    Слайд. – Наша країна – морська держава, вона має вихід до Чорного і                         
                Азовського морів.
    Слайд. – Азовське море набагато менше ніж Чорне. Це море мілке і добре
прогрівається сонячними променями.
    Обговорення проектів
 Само та взаємооцінювання
V. Систематизація,   узагальнення знань
    
    1. Групова робота. Виконання міні проектів на контурних картах.
Інструкція щодо роботи в групах
ü Дати можливість висловитись кожному учаснику
ü Не перебивати, а допомагати при потребі
ü Не викрикувати
           2. Звіт кожної групи.
VІ.Засвоєння знань, умінь, навичок.

1.Робота в парі.
- Цифровий диктант
Картки
14
58
26
31
67
42
83
75
80
76
М

д
о
л
е
О
ь
ц
а
к

1.
Водойма,яка виникає в природних заглибинах на поверхні Землі.
1.
Ставок
2.
Частина океану, яка врізалась в сушу.
2.
Джерело
3.
Водойма, що створили люди

3.
Дністер
4.
Місце, де на поверхню витікає підземна вода.
4.
Озеро
5.
Ділянка надмірно зволоженої земної поверхні.
5.
Гирло
6.
Місце, де починається річка

6.
Море
7.
Місце, де річка впадає в іншу водойму.
7.
Витік
8.
Річка,яка бере свій початок у Карпатах.
8.
Болото

         Самоконтроль
Цифри                     Букви
1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.








VІІ. Рефлексійно – оцінювальний етап
§  Чи досягли ми очікуваного результату?
§  Що нового ми дізнались?
§  Що ?
§  То чи можна назвати світ водойм України різноманітним?
VІІІ. Домашнє завдання.
Скласти вірш сенкан з ключовим словом видом або назвою водойми
1.     Наприлад
  Озеро
Водойма
Блакитне, чисте
Наповнює світ красою
Багатство

2.Підготувати проект на тему « Водойми Рівненщини»
                        Організація проектної діяльності
Назва проекту: « Водойми Рівненщини»
Обґрунтування вибору проблеми: програмою курсу «Природознавство» передбачено ознайомлення з природою рідного краю, зокрема, водними ресурсами.
Мета проекту: навчати розрізняти суттєве і несуттєве, головне і другорядне в зовнішньому вигляді об’єктів дослідження; розвивати вміння аналізувати побачене,пам’ять, мислення учнів, уміння злагоджено працювати в групах, робити висновки, висловлювати власні думки; виховувати почуття колективізму, відповідальності за виконання дорученого завдання, любов до природи,
Завдання проекту: дослідити особливості світу водойм поліського краю
 ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ
1.     Об’єднання у групи
2.     Визначення обєкту роботи кожної групи
ІІІ. ДІЯЛЬНІСНИЙ ЕТАП ПРОЕКТУ
1. Повторення правил роботи в групі
2. Складання термінів виконання.
4. Вручення групам завдання і необхідних дидактичних матеріалів









Немає коментарів:

Дописати коментар